Search

نگاهی اجمالی بر آنتی ویروس های ایرانی

خرید آنتی ویروس nod32

آنتی ویروس شید (Sheed)
معرفی

این آنتی ویروس از تلفیق ۲ موتور قدرتمند (NODE32+Avira) جهت اسکن نمودن و پاکسازی سیسـتم مصرف می نماید . محیط آنتی ویروس شید، با ترکیبی از سادگی و ظرافت، رابط کاربر ی خیلی مطلوبی را برای فرد ان فراهم می نماید . در عین حال استفاده و تلفیق موتورهای آویرا و ناد ۳۲، امنیتی بیشتر از هر آنتی ویروس تک موتوره را فراهم می نماید . همچنین مصرف از دو سیستم هوشمند در آن، سرعت و قدرت خوب ی را برای سیـستم کاربر ان به ارمغان می آورد. این آنتی ویروس در تست های انجام گرفته بوسیله معتبهتریـن کمپانی تست آنتی ویروس (AV-Comparatives) جهان در کشور اتریش نتایج قابل قبولی کسب کرده است .

ویژگی ها
از خصوصیات ی این آنتی ویروس می توان به سادگی و فارسی بودن آن اشاره کرد که برترین محیط را در دسترس کاربر ان فارسی زبان قرار می دهد. همچنین ظهور رسانی کم اندازه و بدون دردسر که به صورت اتوماتیک از بانک اطلاعاتی آنتی ویروس در صورت اتصال سیستم به اینترنت، به راحتی بارگذاری می گردد را می توان با اهمیت ترین مزیت آن دانست.

سرعت سبکی شید با استفاده از تکنولوژی هوشمند ارتا و سامتا باعث می گردد تا برنامـه اکثرا در بیکاری سیـستم شروع به اسکن و نقد داده ها نماید. همچنین حفاظت ویژه از اتصالات پورهای USB، یکی دیگر از مزیت های این آنتی ویروس است.

معایب
می توان به جرات گفت که آنتی ویروس شید نمی تواند یک امنیت کاملا اطمینان برانگیز را جهت کاربر ان خود به ارمغان اورد، چرا که گاهي از ایرادات و باگ های کوچک است . یکی از موارد ی که معین ا در این آنتی ویروس به چشم می خورد، اسکن ناقص درایورهایی است که از طریق پورت USB به سیسـتم متصل می گردند. جهت نمونه، فلش معماری آلوده ای را به سیستم متصل کردیم و با این که آنتی ویروس به صورت اتوماتیک شروع به اسکن درایور نمود آن را عاری از هرگونه فایـل مخربی دانست، اما وقتی به صورت دستی بوسیله همین آنتی ویروس دوباره درایور را اسکن نمودیم، متوجه وجود چند ویروس در آن شدیم !

یکی دیگر از نقاط ضعف این آنتی ویروس، پاکسازی ناقص ویروس ها است که به صورت کامل انجام نمی گیرد و اما احتمال دارد بزرگترین عیب این پروگرام را این مسئله بتوان شمرد که متاسفانه به عنوان برنامـه ی امن و کامل جهت افرادی که به صورت دائمی از طریق ADSL یا WiMAX به اینترنت متصل هستند ، محسوب نمی شود بیشتر برای کاربر انی مناسب است که به صورت خانگی و Dail UP به دور از اتصال دانم به اینترنت، از سیستم خود استفاده می کننند.

تجزیه و تحلیل
این آنتی ویروس با وجود اینکه را آنتی ویروس بومی و مستقل قلمداد می نماید ، اما از دو موتور آنتی ویروس خارجی به نام های آویرا و ناد۳۲ مصرف می نماید که این باعث می شود در بومی بودن آن دچار شک شویم. اما می توان شید را بیشتر به عنوان برنامـه ای که هسته آن خارجی و پوسته ایرانی دارد نامید.

آنتی ویروس ایمن (Imen)

معرفی
این آنتی ویروس، اولین آنتی ویروس بومی در کشور است . آنتی ویروسی که با داشتن زبان فرد ی فارسی امکانات کامل کامل در ورژن های مفرق ، می تواند گزینش ی بهتر ی برای فرد ان ایرانی محسوب شود. در واقع قدرت بهتر در کنار امکانات بومی، ارمغان این آنتی ویروس است، تا کاربر ان بتوانند با دغدغه کمتری از همه امکانات این پروگرام مصرف کنند. ضمن اینکه کمپانی تولید کننده این برنامـه ، مجموعه ی پیشرو در ارائه راهکارهای امنیتی نیز است .

ویژگی ها
از خصوصیات ی این آنتی ویروس می توان به محیط فارسی، نصب آسان و به روزرسانی های اتوماتیک مستمر اشاره کرد. در عین حال این نرم افزار مجهز به سیستم علت مبتنی بر لینوکس است و چناچه قبل از نصب و مصرف آن، سیستم علت به آلودگی از کار افتاده باشد، می توان از حالتنجات آن مصرف کرده و بدون نیاز به سیسـتم علت ویندوز كار به پاکسازی سیسـتم نمود. همچنین محافظ قدرتمند شبکه، از دیگر مزیت های ایمن است و اما مهمترین ویژگی آن را می توان ارائه در ورژن های مفرق با امکانات متغیر دانست تا کاربر بتواند بسته به نیاز هزینه خود بهتریـن و کاملترین انتخاب را داشته باشد. همچنین به گفته مدیر علت مجموعه فناوری اطلاعات ایران در تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۸۹، آنتی ویروس ایمن به عنوان یکی از وسائل های مورد استفاده، جهت مواجهه با ویروس استاکس نت به کار گرفته شده است .

معایب
متاسفانه یکی از بزرگترین معایب ایمن، نماید شدن سیسـتم در وقت اسکن و پاکسازی است. همين طور محیط فرد ی ایمن، چندان جذاب نبوده کاربر را خسته می نماید . اما مهمترین مساله این جا است که ایمن، فایل های کرک بعضی پروگرام ها را غلط ا به عنوان ویروس شناسایی می نماید چرا که کدهای نوشته شده در فایل های حاوی ویروس و فایل های کرک، نسبتا یکسان هستند ( مشکلی که در نمونه های خارجی نیز کم و بیش قابل مشاهده است ).

این آنتی ویروس دارای ایرادات و باگ های کوچک ویژه به است که در کار با برنامـه کاملا به چشم می آید. ضمن این که گاهي کاربر ان در رابطه با به روزرسانی آن، با اشکال مواجه شده اند (مثل ورژن های سیمرغ هما) که امید است در آینده برطرف شود.

تجزیه و تحلیل
آنتی ویروس ایمن را می توان محصولی کاملا بومی دانست که از این جهت قابل ستایش است. ولی نمی توان آن را به عنوان نقطه اتکا کاربر ان در قوع حملات جدی انواع بدافزارها به حساب آورد.

سخن پایانی
در این نوشتار سعی بر این بوده تا به صورتی عادلانه، تجزیه نقد مناسبی از این دو محصول داخلی، ارائه گردد. این در حالی است که مطمئنا این کالاها با خصوصیات ی مثبتی که دارند، افق روشنی را جهت آینده نرم افزار های امنیتی ایرانی به ارمغان می آورند و به همین دلیل می بایست از زحمات دغدغه های مدیران کارمندان این دو شرکـت امنیتی ایرانی تقدیر نمود. همين طور به احتمال زیاد قیمت مناسب این دو آنتی ویروس در مساوی نمونه های خارجی، برگ برنده دیگری است که می بایست به آن توجه نمود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *