Search

درباره ایران خودرو

محصولات ایران خودرو

ایران خودرو (با نام تجاری انگلیسی ایکو: IKCO؛ نام قبلی : ایران ناسیونال) در سال ۱۳۴۱، در شهر تهران به دست احمد و محمود خیامی بنیانگذاری شد. این شرکت مهم‌ترین شرکـت خودروسازی ایرانی است، که انواع خودروهای سبک و سنگین را با همکاری شرکای خارجی یا به تنهایی مونتاژ می‌کند. ایران خودرو سالانه حدود ۵۵۰ هزار دستگاه خودرو تولید می‌نماید، که به جز رانا، دنا سمند هیچ‌یک از این مد ‌ها توسط این شرکـت طراحی نمی‌شود و همه آنها بصورت سی‌کی‌دی وارد شده ایران خودرو فقط به مونتاژ و فروش این خودروها می‌پردازد.

جواد نجم الدین مدیرعلت سابق ایران خودرو در سال ۹۲ گفته است که برآورد تقریبی اهمیت برند ایران خودرو ۴۰۰ میلیارد تومان است.

تاریخچه ایران خودرو

گروه صنعتی ایران خودرو (ایران ناسیونال قبلی ) در دهم شهریور ماه سال ۱۳۴۱ با ثبت (تأسیس) شرکـت توسط برادران خیامی، احمد، محمود و حسن به منظور تولید تولید و ساخت ٔ انواع خودرو، حتمـا ت مربوط به آنها، فروش صدور محصولات با سرمایه‌ای در حدود ۱۰ میلیون تومان در خیابان اکباتان تهران تأسیس شد.

این شرکـت در اسفند ۱۳۴۲ با تولید اتوبوس کار را شروع کرد. بعد از این مدیران مجموعه بر آن شدند تا با کارخانه‌های جهان رابطه برقرار کرده و خودرویی برای قشر مبوسیله مردم تولید کنند. مجموعه ‌های فورد، پژو، فولکس‌واگن و تالبوت از عبارت گزینه‌هایی بودند که با آن‌ها ارتباط برقرار شد. در نهایت در سال ۱۳۴۵ قراردادی با مجموعه تالبوت درباره مونتاژ تولید و ساخت خودرو پیکان (هانتر تولید مجموعه هیلمن انگلستان) امضاء رسید. با وارد شدن حتمـا ت از تالبوت انگلستان که در آن موقع زیرمجموعه شرکت کرایسلر آمریکا بود، در اردیبهشت ۱۳۴۶ تولید پیکان با ظرفیت ۶۰ هزار دستگاه شروع شد و به تدریج به ۱۲۰ هزار دستگاه بیشتر شدن یافت.

گروه صنعتی ایران خودرو بزرگ‌ترین شرکـت خودرو سازی ایران خاورمیانه‌است که به طور متوسط ۵۰ تا ۵۵ درصد تولید خودرو ایران را به طور دائم به خود اختصاص داده‌است. این شرکـت همچنین وب سایت اصلی که در کیلومتر ۱۴ بزرگراه شهید لشگری (جاده ویژه کرج سابق نرسیده به شهر قدس-قلعه حسنخان سابق) واقع است در شهرهایتبریز، مشهد، شیراز، کرمانشاه و بابل هم پایگاه‌های تولید خودرو است. این گروه در زمینه صنایع ریلی کار دارد.

همکاری ایران خودرو با پژو

از سال ۱۳۷۴ کمپانی ایران خودرو همکاری خود با کمپانی پژو فرانسه را شروع کرد. در سال ۱۳۸۴ درآمد شرکـت پژو از بازار خودرو ایران یک میلیارد یورو بود.در سال ۱۳۹۱ با بالا گرفتن تحریم‌های علیه ایران و بعد از قراردادهای پژو با جنرال موتورز آمریکا، پژو ارتباطات ش را با ایران خودرو قطع کرد. اما بعد از مذاکرات ژنو ۶ و لغو تحریم‌ها و سفر مدیر علت پژو به ایران مقرر شد تولید دو خودروی ۳۰۱ و ۲۰۰۸ در نیمه دوم سال ۹۳ شروع شود همکاری دوباره ایران خودرو با پژو اتفاق افتاد.

محصولات ایران خودرو

سواری
سمند ال‌ایکس
پیکان؛
اریسان
سمند
سمند ال‌ایکس
سمند سریر
سمند سورن
رانا
تندر ۹۰
پژو ۲۰۵؛ از رده تولید خارج شده است.
پژو ۴۰۵، در دو مـدل GLX SLX (در یک دورهٔ کوتاه GLI و GL هم تولید می‌شد، که مـدل اصلی آن پژو STI می‌باشد)
پژو ۲۰۶
پژو ۲۰۷آی؛ از رده تولید خارج شده است.
پژو پارس
پژو پارس ELX
پژو آردی؛ از رده تولید خارج شده‌است.
روآ؛ از رده تولید خارج شده‌است.
روآ سال؛ از رده تولید خارج شده‌است.
مرسدس بنز ای-۳۵۰[۱۳]؛ از رده تولید خارج شده است.
دنا
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *