Search

نقد ارزیابی فیلم دیدنی کاپیتان آمریکا : جنگ داخلی ( Captain America: Civil War )

دانلود فیلم خارجی

« کاپیتان آمریکا : جنگ داخلی » از عبارت فیلم جالب هایی بود که قربانی كار هکرها در حمله به شرکت سونی پیکچرز شده بود. در سال ۲۰۱۴ فاش شد که ایمیل هایی بین امی پاسکال و داگ بلگراد جهت شخصیت مرد عنکبوتی در فیلم جالب « کاپیتان آمریکا : جنگ داخلی » بیان شده است و ظاهرا با مخالف اولیه سونی پیکچرز که مالک حق نشر آن بود مواجه شده است. با اینحال در نهایت سونی بعد از ماه ها مذاکره راضی به استفاده از فرد مرد عنکبوتی شد تا مارول با خیال آسان به تبلیغ آن در این فیلم زیبا بپردازد. « کاپیتان آمریکا : جنگ داخلی » به فاصله ۲ سال از اکران « کاپیتان آمریکا : جنگ زمستان » به اکران درآمده است. مابین تولید و ساخت این دو فیلم جذاب یک تاثیر از انتقام جویان با نام « انتقام جویان : عصر اولتران » به اکران درآمده که نشان می دهد مارول سالهای زیاد پرکاری را پشت سر می گذارد.

جریان فیلم جالب یک سال بعد از اتفاقات فیلم جذاب « انتقام جویان : عصر اولتران » که منجر به شکست اولتران شد رخ می دهد. در حال حاضر انتقام جویان که می بایست از پیروزیشان شادمان باشند، تحت فشار کشورهای عضو سازمان ملل متحد قرار گرفته اند تا کار هایشان زیر نظر آنها و بصورت کنترل شده انجام شود. دولت آمریکا معتقد است که خرابی ها و خسارت های مالی و جانی که گروه انتقام جویان در اخرین تقابلشان با دشمن برجای گذاشته اند قابل توجه است آنها بایستی تحت نظر باشند. تونی استارک ( رابرت داونی جونیور ) که به نوعی خود را در این جریان مقصر می داند این پیشنهاد را می پذیرد اما در طرف مقابل، استیو راجرز ( کریس ایوانز ) معتقد است که کنترل شدن کار اعضای گروه انتقام جویان در نهایت منجر به کاهش کارایی آنان و از بین بردن جهان خواهد شد. دامنه اختلاف بین تونی استارک و کاپیتان آمریکا در نهایت به میزانی بالا می گیرد که این دو مجبور می شوند موافقانشان را به کنار بیاورند و به تقابل مستقیم با یکدیگر برخیزند در حالی که انفجار بمب در حادثه ای تروریستی وضعیت را پیچیده تر می نماید و..

جریان « کاپیتان آمریکا : جنگ داخلی » بی شباهت به فیلم زیبا اَبَرقهرمانی « بتمن علیه سوپرمن : طلوع عدالت » که اخیرا اکران شده نیست. در آن فیلم جالب دو اَبَراسطوره محبوب با یکدیگر به مبارزه می پرداختند و در اینجا مرد آهنی و کاپیتان آمریکا به فرق اندیشه هایشان، به مبارزه با یکدیگر بر می خیزند. ولی « جنگ داخلی » در مقایسه با فیلم جالب « بتمن علیه سوپرمن » نسخه شلوغ تر ، رنگی تر و اما پر هیجان تری محسوب می شود.

فیلم زیبا نامـه جریان در « کاپیتان آمریکا : جنگ داخلی » کیفیت قابل تذکر ی ندارد ضعف های زیاد ی چه در بخش پرداخت فرد ها و چه در روند جریان وجود دارد. اینکه اَبَرقهرمانان گروه انتقام جویان بعد از اتفاقات « عصر اولتران » دچار فروپاشی احساس ی شده اند حس می کنند که وجودشان می تواند به جهان آسیب برساند، برای مخاطب این جریان قابل قبول است چراکه قبلی ه کمیک این شخصیت ها همیشه بر منش از گذشتگی و ایثار دلالت داشته است. اما سازندگان در این عرصه پا را قدم فراتر گذاشته و اثری را روانه سینما کرده اند که در بخش برانگیختن احساس ات تماشاگر قصد رسیدن به نقطه دست نپیدا کردن ی را دارد که در تقابل با خلق خوی کلی این افراد است.

مساله دیگر جریان را باید ازدیاد قهرمانان مارول در این فیلـم دانست که به عبارتی حال و هوای فیلم زیبا را مشابه « انتقام جویان : عصر اولتران » کرده است. فرد های پر تعداد فیلـم که مرد مورچه ای و مرد عنکبوتی تازه واردترین آنان به شمار می روند، باعث شده اند فیلم جذاب در بخش داستانی تمرکز لازم را نداشته باشد مخاطب هرگز اختلاف عجیب و غریب استارک راجرز را درک نکند. تقسیم شدن جریان در بین کاپیتان آمریکا و مرد آهنی باعث شده تا عنوان فیلم جذاب که « کاپیتان آمریکا » است کمی غیرضروری و مفرق جلوه نماید. احتمالا اگر می شد جریان واحد از یک نظر معین را دنبال کرد حداقل می شد همذات پنداری معین ی با یکی از قهرمانان جریان داشت ولی به نظر نمی رسد که خود سازندگان فیلم دیدنی امیدی به باور کردن اختلافات بین اَبَرقهرمانان توسط مخاطبینشان داشته باشند!

در واقع می توان گفت داستان روند فیلم جالب نامـه « کاپیتان آمریکا : جنگ داخلی » به نحوی چیده شده که منجر به مبارزات و موقعیت های اکشن بیشتر شود که اما ابدا یک نکته بد جهت یک تاثیر اَبَرقهرمانی اکشن محسوب نمی شود. ولی ایراد زمانی به فیلم زیبا وارد می شود که سازندگان قصد داشته اند شخصیت پردازی و فیلم دیدنی نامـه ای بیش از آنچه که این سری از داستانها ظرفیتش را دارند به مخاطب ارائه نمایند؛ همین امر سبب شده تا تلاش شخصیت های جریان برای برانگیختن حس مخاطب با شکست عدم باورپذیری همراه باشد

با اینحال « کاپیتان آمریکا : جنگ داخلی » هرچقدر که در بخش فیلـم نامـه دچار ضعف و فقدان است، در اکشن و جلوه های مخصوص به بلوغ توفیق رسیده. حضـور اَبَرقهرمانان پرتعداد مارول در این فیلم دیدنی که با تازه واردهای محبوبی از عبارت مرد عنکبوتی همراه بوده، سبب شده تا مبارزات جذاب و نفس گیری شکل بگیرد که کارگردانی برادران روسو در صحنه های اکشن قابل توجه و تماشایی از آب درآمده است و به احتمال زیاد هر مخاطبی را راضی خواهد کرد. سکانس تماشایی مبارزه مرد آهنی مرد عنکبوتی همين طور سکانس فرودگاه را می توان از بهتریـن لحظات فیلم جالب نامید.

بازیگـران فیلم دیدنی که بعد از گذشت سالها دیگر به گیم در نقشهایشان عادت کرده اند، بازیهای بهتر ی در نقشهایشان داشته اند. رابرت داونی جونیور با تکه کلامهای باطعم اش و اما توانایی بالای بازیگری توانسته تونی استارک را پیچیده تر از هر زمان دیگری به تصویر بکشد جذاب ترین فرد فیلـم به شمار می رود. کریس ایوانز نیز در نقش کاپیتان آمریکا کماکان بهتریـن انتخاب است و بازیگـران پرتعداد فرعی که اسکارلت جوهانسون هم حاوی آن می شود همگی به خوب ی توانسته اند در نقش های خود یابند. تام هالند تازه وارد هم که در نقش مرد عنکبوتی برای اولین بار در این فیلم جذاب ابراز وجود می نماید ، حداقل در نگاه اول قابل قبول است؛ هرچند که می توان گفت مورد های بسیار زیاد بهتری برای بازی در نقش این فرد وجود داشته است.

« کاپیتان آمریکا : جنگ داخلی » اکشن جذاب هیجان انگیزی دارد که حتمـا طرفداران مخاطبین سینما را راضی خواهد کرد. پرواز ها و انفجارها تقابل اَبَرقهرمانان در این فیلم زیبا به بهتریـن نحو ممکن به عکس کشیده شده است کم کاری در این مورد وجود ندارد. « کاپیتان آمریکا : جنگ داخلی » یک تاثیر سرگرم کننده تمام عیار است که آمده تا حال طرفداران سینمای اکشن و اَبَرقهرمانی را دگرگون نماید و موفق به این کار خواهد شد. ولی در بخش فیلـم نامـه و داستان، « کایپتان آمریکا : جنگ داخلی » تلاش بیهوده ای جهت اضافه کردن عنصر ” عمق ” به پرداخت شخصیت ها کرده است. برادران روسو خواسته اند اَبَرقهرمانانشان این بار بیش از هر زمان دیگری به ” شخصیت ” نزدیک شوند ولی در یک سوم پایانی فیلم جذاب آنها را به اصل خویش بازگردانده اند تا ثابت کنند این اَبَرقهرمانان حداقل در این مقطع تغییر ناپذیر هستند اختلافاتشان دعوایی بیهوده زرگریست که زودتر از آنچه که سازندگانشان می خواهند رنگ می بازد.

منتقد : میثم کریمی

کاپیتان آمریکا : جنگ داخلی ( Captain America: Civil War )

کارگردان : Anthony Russo, Joe Russo

نویسنده : Christopher Markus ، Stephen McFeely

بازیگران :

Chris Evans … Steve Rogers / Captain America

Robert Downey Jr. … Tony Stark / Iron Man

Scarlett Johansson … Natasha Romanoff / Black Widow

Sebastian Stan…Bucky Barnes / Winter Soldier

Anthony Mackie … Sam Wilson / Falcon

Don Cheadle … Lieutenant James Rhodes / War Machine

Jeremy Renner …Clint Barton / Hawkeye

Chadwick Boseman …T’Challa / Black Panther

Paul Bettany …Vision

Elizabeth Olsen… Wanda Maximoff / Scarlet Witch

Paul Rudd … Scott Lang / Ant-Man

Emily VanCamp … Sharon Carter

رده سنی : PG-13 ( مناسب جهت افراد بالای ۱۳ سال)

نوع : اکشن

زمان : ۱۴۶ دقیقه
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *