Search

نقد تحلیل فیلم جالب Deadpool (ددپول)

دانلود سریال کره ای

Deadpool (ددپول) —-۱۲ آنی ه ۲۰۱۶ — اکشن،ماجرایی،کمدی —۱۰۸ دقیقه

کارگردان : Tim Miller

نویسندگان : Rob Liefeld, Fabian Nicieza

بازیپرهزینه : Ryan Reynolds, Morena Baccarin, T.J. Miller

خلاصه جریان : فیلـم در مورد وید ویلسون است. مامور سابق نیرو های جهت که به یک مزدور تبدیل شده فردی که مورد تست شرورانه قرار گرفت که به او قدرت های شفا بخشی تسريع شده بخشید شخصیت ددپول را به وجود آورد. به همراه توانایی های نو و حس شوخ طبعی تاریک و مرموز خود، ددپول به دنبال شکار مردی است که نسبتا زندگی او را نابود کرده بود و…

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۸٫۸ از ۱۰

ددپول فیلم جذاب ی ساختار شکن است. تا کنون هیچ فیلـم کمیک پرخرجی آنقدر محتوای پر ریسکی ارائه نداده است. همچنین ددپول یکی از معدود فیلم جذاب های این ژانر است که با درجه نمایشی R (ویژه بزرگسالان) به اکران در می آید. خدمت آن دسته از تماشاگرانی که معتقد هستند نوع ابرقهرمانی کهنه و قابل پیش بینی شده عرض می کنم که ددپول همان قدر شوک به سیسـتم راج فیلم زیبا های ابرقهرمانی وارد می نماید ، که چالش آب یخ به شما. بسياري این انتقاد را به جریان جاری فیلم جذاب های ابر قهرمانی وارد می کنند که عموما بیش از اندازه تحت تاثیر خوب یت های تجاری مارول قرار گرفته همگی کم و بیش از عناصر دوباره تکرار ی و معین ی از فیلـم های مارول تقلید کرده اند که نخ نما شده اند. اما شرکـت فاکس قرن بیستم استراتژی ویِژگزینشه خود را برای فیلم دیدنی های ابر قهرمانی ساخت خود دارد که به افتضاح «چهار شگفت انگیز» در ادامه به آن بی توجه ی شد. ولی درمورد مورد ویِژگزینشه ددپول می بایست سپاسگزار باشیم که کاراکتر فیلم جالب را در ظرف فاکس جای می دهد نه مارول. تصور آن هم غیراحتمال دارد که مدیران محافظه کار دیزنی اجازه خلق شخصیت ی بی پروا مانند کاراکتر فیلم زیبا دد پول را در یکی از فیلم زیبا های مارولی می دادند. در مقایسه با ددپول، فیلم زیبا نگهبانان کهکشان اثری مودب خودش بر و رو است .

ددپول پاسخی است به نیاز آنانی که از نوع سوپر قهرمانی خسته شده اند. هیچ خط قرمزی در فیلم جالب وجود نداره و هر چیز را که بتوان هجو کرد، هجو شده است. با تمام این اوصاف و علیر انتقادات تند تیز به این نوع ، هنوز هم ددپول جواب نیاز تماشچنانچه پاپکون خور خود را می دهد. با تمام این احوالات فیلم جالب هنوز هسته معین هالیوودی را دارد (هر چند که پیدا کردن آن سخت است). در ابتدای فیلم دیدنی خود شخصیت راوی جریان به ما می گوید که با فیلم دیدنی ی عاشقـانه طرف هستیم و ددپول در در انتها این عبارت را به ما ثابت می نماید . هرچقدر که اکران های ویِژگزینشه شب والنتاین ممکن است جوک و مسخره به نظر آید، در انتها با رسیدن به حرف راوی این نکته به ما ثابت می شود که ددپول در اصل خود را تحت عنوان محصولی ویژه همین شب به ما عرضه کرده است. جریان اورجینال فیلم جالب به صورت فلش بک به گفته می شود. در زمان حال اما کاراکتر اصلی فیلم دیدنی (با گیم رایان رینولدز)، که از قضا مساله کنترل خشم دارد به بیننده معرفی می شود. ددپول به علت شبیه بودن بیش از میزان صورتش به پنیر مکانی تازه، ماسک بر صورت می زند به دنبال برآورده ساختن فقط آرزوی همیشگـی خود که همان کشتن آجاکس (با گیم اد اسکرین) به راه می افتد. آجاکس مردی است که باعث عمر جاودان و اما کریه المنظری شخصیت مهم فیلم جالب شده است. او اعتقاد دارد که آجاکس باعث قطع شدن رابطه خود با ونسا (با گیم مورنا باسارین) شده او را به شکلی غیر آدم ی مورد شنجه قرار داده است.

ددپول کلاسیک ضد قرمانی است که ما را بابت اینکه خود را محدود رعایت اخلاق مداری و عضلات پیچیده فیلم جالب های سوپر قهرمانی نمی نماید ، به تحسین وا می دارد. کاراکتر فیلم دیدنی بابت کشت کشتار، نقص عضو یا حتی شکنجه افراد دیگر هیچ حس عذاب وجدانی ندارد. اما او این رفتار را چندان بدون دلیل انجام نمی دهد، ولی کوچکترینِ این دلایل کافی است تا او هیچ احساس پشیمانی از انجام اعمال خشن خود نداشته باشد. استایل نا متعارف فیلم زیبا ساز (تیم میلر) در ددپول با یاری فیلـم نامـه نویس و رایان رینولدز باعث می شود تا ما با فیلم دیدنی ی به اصطلاح ساختار شکن روبرو باشیم. فیلم زیبا به صورت مستقیم با مخاطب حرف می نماید (جریان را روایت می نماید )، به اضافه آن نیز از این نکته آگاه است که دارد از فیلـم و بالاخص ژانر سوپر قهرمانی حرف می نماید . برای مثال جایی در فیلم جذاب از ملاقات با پروفسور اکس می گوید پس بدون تعلل از با صوت بلند سوال می نماید کدامیک، استیوارت یا مکوای؟! از نقطه نظر رفتاری ددپول سبک «کیک اس» را به استفاده می گرد و از بعد شخصیت پردازی سبک «جیغ» را. ما از همان لحظه اول متوجه می شویم که با سبکی مفرق از کمیک بوک روبرو هستیم و مدت فیلم جالب آن قدری کوتاه در نظر گرفته شده (۱۰۵ دقیقه) که مخاطب از محیط غریبی که در آن قرا میگیرد خسته دلزده نشود.

رایان رینولدز در جایی گفت بود ددپول آخرین فیلم جالب سوپر قهرمانی است که در آن گیم می نماید . این اولین باری نبود که رینلدز در فیلم دیدنی ی سوپر قهرمانی ظاهر می شد. وی قبلا در فیلـم X-Men Origins نیز به ایفای نقش پرداخته بود. هر چند تا الان رینولدز ابه احتمال زیاد لا به خاطر حضـور در فاجعه فانوس سبز به خاطر ما سپرده شده، اما سابقه او در فیلم زیبا های Blade: Trinity و R.I.P.D باعث شده بود تا عده ای از علاقمندانش از او عاجزانه درخواست کنند دور فیلـم هایی از این سبک را خط بکشد. ولی رینولدز با ددپول وجه دیگری از هنر خود را به نمایش میگذارد. زبان گیم های او در فیلم جذاب کاملا به کاراکتر آن می آید و آن را باور پذیر و زنده می نماید ، تا جایی که بیننده ناخواسته نسبت به سرنوشت وید ویلسون (کاراکتر فیلم جذاب ) حساس می شود. نسخه ابتدایی فیلم دیدنی نامـه کاراکتر های جهش یافته زیادتری را درون فیلم جذاب کرده بود، اما در نهایت شاید تنها دو گروه (کلوژرها موجوداتی با نام عجیب با نام نگاسونیک تینیج وارهد) وارد فیلم دیدنی می شوند. در مقایسه بابقیه ابرقهرمانی ها، فیلم جالب از جلوه های مخصوص به مراتب سبک تری مصرف می نماید ، اما به احتمال زیاد بخش زیاد ی از همین بودجه محدود صرف این دو گروه کاراکتر جهش یافته فیلم جالب شده است. هیچ یک از فرد های بد فیلـم نه کاملا سیاه و نه تاثیر گذار هستند ، این محدودیت ها ضرر چندانی را هم متوجه ددپول نکرده است; اصولا ددپول از اون گونه فیلم جالب هایی نیست که نیاز به فرد قوی و کاریزماتیک بد داشته باشد.

هیجان و بحث علاقمندان حول این فیلم جذاب قابل درک است. دلیل آینکه ددپول فیلم دیدنی مفرق است. تنها قانونی که فیلـم زیر بار آن می رود این است که فرد مثبت باید با فرد بد بجنگد و نه با فردی دیگر. ددپول برای موفق یت با یکی دو چالش مواجه است. اول اینکه شاید ماه لحظه ای و فوری ه با کیفیت ترین برای اکران ابر قهرمانی کمیک بوکی نباشد و دوم درجه نمایش R فیلم زیبا است که حتمـا طیف بالایی از مخاطبین این گونه فیلم جذاب ها را از تماشای آن باز می دارد. ولی ددپول به شکل غیر قابل باوری سرگردم کننده است و همین نکته با یاری قدرت بالای تبلیغات دهان به دهان فیلم جذاب را از همین هم اکنون به یکی از برنده های بلامنازع سال ۲۰۱۶ تبدیل می نماید .
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *