Search

آشنایی با زبان برنامـه نویسی پرل

آموزش C#

اندروید چیست ؟ برنامـه نویسی android چگونه است؟

اندروید (Android) نام یک سیسـتم علت تلفن همراه است که توسط مجموعه گوگل گسترش داده می شود . این سیسـتم علت اوپن سورس است برپایه هسته لینوکس بنا شده است. اندروید بر خلاف سیسـتم علت iOS آیفون که تنها پردازنده های ARM را پشتیبانی می نماید ، بر روی انواع مختلف ی از پردازنده ها (ARM, MIPS, Power Architecture, x86) قابل نصب است. از سال ۲۰۰۸ تهم اکنون تلفن های همراه متعددی با استفاده از این سیسـتم علت به بازار ارائه شده اند. همچنین چندین Tablet PC هم با استفاده از این سیستم علت به بازار ارائه شده اند.

آمارهایی از نرم افزار های موجود برای اندروید
تا ماه اکتبر ۲۰۱۰ تعداد یکصدهزار برنامـه جانبی برای این سیسـتم علت نوشته شده است که سهم بزرگی در محبوبیت این سیـستم علت دارند. تا همین تاریخ تعداد پروگرام های نوشته شده برای سیسـتم علت آیفون ۳۰۰ هزار بوده است. اما سرعت بیشتر شدن سیـستم علت android بسیار زیاد بالاتر از بقیه سیـستم علت ها حتی آیفون است و اما این موضوع را نباید از یاد برد که در لحظه نگارش این مطلب ، اندروید نصف عمر آیفون را دارد.

اندروید دارای کتابخانه های برنامـه نویسی قدرتمندی است که کار پروگرام نویسان را خیلی آسان می نماید . از عبارت دیتابیس رابطه ای کوچک شده‌ی SQLite توابع گرافیکی ۳ بعدی openGL موتور مرورگر webkit (شبیه مرورگر کروم) موتور گرافیکی SGL .

رابطه android و جاوا :
برنامـه های جانبی android ی با مصرف از زبان جاوا نوشته میشوند برای رابطه با لایه های زیرین سیسـتم علت میتوانند از کتابخانه های جاوایی آندروید مصرف کنند. بخش رابط فرد ی سیـستم علت اندروید با زبان جاوا نوشته شده است و بسیار زیاد ی از برنامـه های آندروید هم با جاوا نوشته شده اند. ولی این سیـستم علت ، Java Virtual machine ندارد . برای اجرای پروگرام های جاوایی روی این سیستم علت ، کدهای جاوا به کدهای Dalvik تبدیل میشوند و پس روی Dalvik virtual machine اجرا میشوند. (دالویک یک اتومبیل جازی جاوایی است که برای سیـستم علت آندروید بهینه شده است تا RAM هم CPU و هم باطری کمتری مصرف نماید ). برنامـه های جاوایی معمولی که روی گوشی های دیگر اجرا میشوند با استفاده از نرم افزار های شبیه ساز اتومبیل مجازی جاوا مانند j2ME MIDP Runner روی این سیـستم علت قابل اجرا می باشند .

فرمت فایل های پشتیبانی شده:
android در حالت پیشفرض فایل های mp3, aac , ogg , amr , midi , mpeg4 , wav , bmp , gif , png , jpg را پشتیبانی می نماید . آندروید Adobe Flash را نیز پخش می نماید و میتواند فایل های GIF متحرک را با حرکت پخش نماید . جهت پخش فایـل های جریان دار مانند صوت فیلـم هم میتوانید از تگ فیلم جالب html5 و همين طور تکنولوژی Adobe Flash Streaming مصرف بکنید .در ورژن های نو android ، موتور جاوااسکریپت مرورگر کروم که سرعت بسیار زیاد بالایی در اجرای کدهای جاوا اسکریپت دارد به مرورگر اندروید متصل شده است. (همچنین مرورگر آندروید کدهای HTML5 را پشتیبانی می نماید )

محیط برنامـه نویسی اندروید :
Android SDK حاوی یک دیباگر، کتابخانه های اندروید ، شبیه ساز سیـستم علت مستندات اندروید و فایل های نمونه و روش ی است که به شما در ایجاد اولین برنامـه هایتان کمک می نماید . هم اکنون این SDK بر روی سیستم ۳۲ بیتی که لینوکس ، ویندوز و یا mac OSX داشته باشد اجرا می شود . پیش نیازهای نصب این SDK عبارتند از JDK و Apache Ant و python 2.2 . پروگرام های نوشته شده جهت android با پسوند .apk ذخیره میشوند.

App Inventor for Android : شاهکار گوگــل در ایجاد پروگرام های android ی:

برنامـه ساز آندروید یک محیط پروگرام نویسی ویژوال تحت وب برای برنامـه نویسان تازه کار است که بر پایه ی کتابخانه جاوایی open Blocks و بوسیله یکی از استادان برجسته ی دانشکده MIT بنا شده است فانکشن هایی جهت برقراری رابطه با سخت افزارهای مورد پشتیبانی اندروید دارد: مانند شتاب سنج، جهت سنج، GSP ، مدیریت اس ام اس اندروید ، مبدل صدا به متن حتی امکان اتصال به وب سرویس ها (وب سرویس آمازون توییتر بصورت پیشفرض در این محیط برنامـه نویسی گنجانده شده). این محیط پروگرام نویسی آنقدر پیشرفت کرده است که دانشکده های MIT ، هاروارد، ولزلی و سانفرانسیسکو آنرا بعنوان کورس جهت دانشجویان برگزار میکنند.

گـوگل هدف از ایجاد سیـستم ی مانند android app inventor را اینگونه بیان می نماید که هر فردی باید قادر باشد تا برای android برنامـه بسازد حتی بچه های دبستانی که چیزی از برنامـه نویسی نمی دانند زیرا آنها نیازهای موردنظر خود را با اینکار رفع میکنند اگر سیستم اندروید ی نداشته باشند ، برای خرید گوشی آندروید ی ترغیب میشوند. در این محیط برنامـه نویسی شما می توانید با drag-n-drop براحتی کامپوننت ها را روی صفحه بکشید و نوشتن اولین پروگرام ی android ی را شروع کنید. (آدرس برنامـه ساز گوگل http://appinventer.googlelabs.com است و اما این بخش مانند بقیه سیـستم های گوگل در ایران قابل دسترس نیست)
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *