Search

android چیست ؟ برنامـه نویسی آندروید چگونه است؟

آموزش سی شارپ

android چیست ؟ برنامـه نویسی آندروید چگونه است؟

آندروید (Android) نام سیستم علت موبایل است که بوسیله مجموعه گوگل گسترش داده می شود . این سیسـتم علت اوپن سورس است برپایه هسته لینوکس بنا شده است. android بر خلاف سیسـتم علت iOS آیفون که فقط پردازنده های ARM را پشتیبانی می نماید ، بر روی انواع مختلف ی از پردازنده ها (ARM, MIPS, Power Architecture, x86) قابل نصب است. از سال ۲۰۰۸ تهم اکنون تلفن های همراه متعددی با استفاده از این سیستم علت به بازار ارائه شده اند. همچنین چندین Tablet PC هم با استفاده از این سیـستم علت به بازار ارائه شده اند.

آمارهایی از نرم افزار های موجود جهت اندروید
تا ماه اکتبر ۲۰۱۰ تعداد یکصدهزار برنامـه جانبی برای این سیستم علت نوشته شده است که سهم بزرگی در محبوبیت این سیسـتم علت دارند. تا همین تاریخ تعداد برنامـه های نوشته شده برای سیسـتم علت آیفون ۳۰۰ هزار بوده است. اما سرعت بیشتر شدن سیسـتم علت اندروید زیاد بالاتر از بقیه سیستم علت ها حتی آیفون است و اما این مساله را نمی بایست از یاد برد که در لحظه نگارش این متن ، آندروید نصف عمر آیفون را دارد.

اندروید کتابخانه های پروگرام نویسی قدرتمندی است که کار برنامـه نویسان را بسیار زیاد آسان می نماید . از عبارت دیتابیس رابطه ای کوچک شده‌ی SQLite توابع گرافیکی ۳ بعدی openGL موتور مرورگر webkit (شبیه مرورگر کروم) موتور گرافیکی SGL .

رابطه android و جاوا :
نرم افزار های جانبی android ی با مصرف از زبان جاوا نوشته میشوند جهت رابطه با لایه های زیرین سیستم علت میتوانند از کتابخانه های جاوایی اندروید مصرف کنند. بخش رابط کاربر ی سیسـتم علت android با زبان جاوا نوشته شده است بسياري از پروگرام های android نیز با جاوا نوشته شده اند. ولی این سیستم علت Java Virtual machine ندارد . جهت اجرای برنامـه های جاوایی روی این سیسـتم علت ، کدهای جاوا به کدهای Dalvik تبدیل میشوند و پس روی Dalvik virtual machine اجرا میشوند. (دالویک اتومبیل جازی جاوایی است که برای سیـستم علت اندروید بهینه شده است تا هم RAM هم CPU و هم باطری کمتری مصرف نماید ). پروگرام های جاوایی معمولی که روی گوشی های دیگر اجرا میشوند با استفاده از نرم افزار های شبیه ساز اتومبیل مجازی جاوا مانند j2ME MIDP Runner روی این سیـستم علت قابل اجرا می باشند .

فرمت فایـل های پشتیبانی شده:
آندروید در حالت پیشفرض فایـل های mp3, aac , ogg , amr , midi , mpeg4 , wav , bmp , gif , png , jpg را پشتیبانی می نماید . آندروید Adobe Flash را پخش می نماید میتواند فایـل های GIF متحرک را با حرکت پخش نماید . برای پخش فایل های جریان دار مانند صوت و فیلم دیدنی نیز میتوانید از تگ فیلم جذاب html5 و همچنین تکنولوژی Adobe Flash Streaming مصرف بکنید .در ورژن های نو اندروید ، موتور جاوااسکریپت مرورگر کروم که سرعت زیاد بالایی در اجرای کدهای جاوا اسکریپت دارد به مرورگر اندروید متصل شده است. (همچنین مرورگر اندروید کدهای HTML5 را پشتیبانی می نماید )

محیط برنامـه نویسی android :
Android SDK حاوی دیباگر، کتابخانه های android ، شبیه ساز سیـستم علت ، مستندات android و فایل های نمونه و آموزش ی است که به شما در ایجاد اولین برنامـه هایتان یاری می نماید . نیز اکنون این SDK بر روی سیسـتم ۳۲ بیتی که لینوکس ، ویندوز و یا mac OSX داشته باشد اجرا می شود . پیش نیازهای نصب این SDK عبارتند از JDK و Apache Ant و python 2.2 . پروگرام های نوشته شده برای اندروید با پسوند .apk ذخیره میشوند.

App Inventor for Android : شاهکار گوگل در ایجاد برنامـه های اندروید ی:

برنامـه ساز android یک محیط برنامـه نویسی ویژوال تحت وب برای پروگرام نویسان تازه کار است که بر پایه ی کتابخانه جاوایی open Blocks توسط یکی از استادان برجسته ی دانشکده MIT بنا شده است و فانکشن هایی جهت برقراری رابطه با سخت افزارهای مورد پشتیبانی android دارد: مانند شتاب سنج، جهت سنج، GSP ، مدیریت اس ام اس اندروید ، مبدل صدا به متن و حتی امکان اتصال به وب سرویس ها (وب سرویس آمازون و توییتر بصورت پیشفرض در این محیط پروگرام نویسی گنجانده شده). این محیط برنامـه نویسی آنقدر پیشرفت کرده است که دانشگاه های MIT هاروارد، ولزلی سانفرانسیسکو آنرا بعنوان کورس جهت دانشجویان برگزار میکنند.

گوگــل هدف از ایجاد سیسـتم ی مانند android app inventor را اینگونه بیان می نماید که هر فردی می بایست قادر باشد تا جهت اندروید پروگرام بسازد حتی بچه های دبستانی که چیزی از پروگرام نویسی نمی دانند ، زیرا آنها نیازهای موردنظر را با اینکار رفع میکنند اگر سیـستم اندروید ی نداشته باشند ، برای خرید یک گوشی آندروید ی ترغیب میشوند. در این محیط پروگرام نویسی شما می توانید با drag-n-drop براحتی کامپوننت ها را روی صفحه بکشید و نوشتن اولین پروگرام ی android ی خود را شروع کنید. (آدرس پروگرام ساز گـوگل http://appinventer.googlelabs.com است و اما این بخش هم مانند بقیه سیسـتم های گوگــل در ایران قابل دسترس نیست)
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *