Search

چهار زبان برنامـه نویسی که در سال جدید می بایست به دنبال یادگیری آنها بود

آموزش جاوا

آموزش برنامه نویسی جاوا

اکثرا فرد ان رایانه زمانی را در پشت سیـستم های صرف تامل به این مساله کرده اند که کاش میتوانستند خود اقدام به نوشتن پروگرام ای ویژه نیازهای کنند. این ایده گاهي وقتها هم منجر به آن شده است که عده ای در این راه پر مخاطره اما هیجان انگیز قدم بر دارند. اما همـواره انتخاب یک زبان پروگرام نویسی مناسب، موضوعی حائز ارزش است و این که در حال حاضر کدام زبان پروگرام نویسی متناسب با ایده های شما است؟
به نقل از «تابناک» پروگرام نویسی فرایندی چند بعدی، جذاب اما دارای مشقت های ویِژگزینشه خود است که نتیجه عینی آن را در وسائل ها و برنامـه های کاربر دی مشاهده میکنیم. زمانی که یک پروگرام نویس با یک ایده روبرو می شود ، اولین سوال این است که از کجا می بایست شروع کرد؟

با وجود تعداد زیاد ی از زبان های برنامـه نویسی در حال حاضر که اما هر کدام جنبه های خاص نقاط قوت و ضعف ویژه به خود را دارند، شروع کار جهت تمام علاقمندان به برنامـه نویسی خیلی حائز ارزش است. شاید جواب به این پرسش را می بایست بر اساس موقعیت فعلی آنچه جهان ی تکنولوژی در حال حاضر یعنی در سال ۹۴ یا ۲۰۱۵ میلادی به آن نیاز دارد، ارائه کرد.

در اینجا فهرستی از چند زبان پروگرام نویسی را به شما معرفی میکنیم که حتی برای کد نویسان کار کشته نیز میتواند شروع تازه باشد:


۱ – برای طراحان پروگرام فرد دی تلفن همراه : Java، Swift و C#

در حال حاضر زبان برنامـه نویسی جاوا به عنوان بزرگترین مهمترین زبان برنامـه نویسی برای نسبتا همه برنامـه های فرد دی تلفن همراه بررسی می شود . به برای آنکه پروگرام های android به عنوان پر مخاطب ترین سیستم علت تلفن همراه اکثرا با این زبان طراحی میشوند. اما این زبان پروگرام نویسی چندان کنترلی بر روی ارتباطات Low-Level (رابطه مستقیم با سخت افزار) ندارد ولی بدون فراگیری آن بخش اعظمی از فرصت های خود را از دست خواهید داد.

بعد از آن می بایست به زبان پروگرام نویسی نو پا به نام Swift اشاره کرد. زبانی که از طرف شرکت اپل بر مبنای مفهوم ها مفرق قرض گرفته شده از زبان های برنامـه نویسی مانند Objective-C، Ruby و Python طراحی شده است. چنانچه به دنبال طراحی پروگرام فرد دی نرم افزار برای iOS و OS X هستید، شدیدا به این زبان پروگرام نویسی نیاز خواهید داشت.

اما این زبان به سادگی Java نیست ولی دستور و گرامر یا Syntax آن به راحتی قابل درک است و همين طور به شدت مفرق باC/C++ و پایتون:

در این بین نباید از زبان های قدرتمند مایکروسافت یعنی مجموعه زبان های .NET و پیشرو ترین آنها یعنی C# نیز غافل بود. هر چند این زبان ویژه به طراحی App های تلفن همراه طراحی نشده است، ولی وسائل های فوق العاده مایکروسافت جهت برنامـه نویسیApp های ویندوز ویندوز فون در Visual Studio سهولت کار برای طراحی این وسائل ها را دو چندان ساخـته است. به مخصوص آنکه فراگیریC# یا هر کدام از زبان های دیگر .NET مانند VB یا F# شما را به گسترش دهنده سیسـتم ی قوی تبدیل خواهد کرد.

۲ جهت آنها که به دنبال یادگیری ساده و لحظه ای و فوری هستند : Python

پایتون جزو زبان های پروگرام نویسی است که اخیرا ارزش و ارزش آن به شدت بروز نمود یافته است. این زبان توانسته است قدرت های را به رخبقیه زبان های دیگر از عبارت بقیه زبان های Script بکشاند تا جایی که اکنون مایکروسافت در Visual Studio وسائل ی مختص به پایتون قرار داده است:

بسياري از وسائل های تحت وب با این زبان فوق العاده طراحی شده اند همچنین موتور بسياري از گیم های زیاد دیده شده مانند Sims 4بوسیله این زبان نوشته شده است زیرا این زبان قادر به حرکت فوق العاده سريع در بین اندازه زیادی از داده ها است. همچنین از دستور زیاد آسان ای برخوردار است که نسبتا هر فردی در مدت زمانی اندک قادر به فراگیری تسلط بر آن است. در نتیجه اگر به دنبال یادگیری زبان قدرتمند در مدت زمانی کوتاه جهت کد نویسی هستید، پایتون برترین مورد برای شما است، به مخصوص آنکه زبان داینامیک هم است که دشواری های زبان های استاتیک مانند زبان های خانواده C را هم ندارد.

۳ – برای علاقمندان به خلق شگفتی : C++

احتمالا سخن گفتن از زبانی که حتی پیش از اختراع مودم های Dial Up به وجود آمده در سال ۹۴ و ۲۰۱۵ کمی مسخره به نظر آید اما C++ هنوز نیز یکی از قدرتمند ترین و فرد دی ترین زبان های پروگرام نویسی است.

حتمـا پروگرام نویسی به این زبان نیازمند صرف خیلی بسیار زیاد ی است و از توان زیاد ی از افراد خارج. اما نتایج حاصل از این مجاهدت به شدت متعالی ممتاز است. اول از تمام آنکه تمام کد هایی که به زبان C++ می نویسید، خیلی سريع تر از زبانهای سطح بالا یا High Level همچون C# یا جاوا پایتون اجرا می شود و دوم آنکه هیچ نیازی به نوشتن همه پروژه به این زبان نیست بلکه شما میتوانید کد ها ماژول های در بین خیلی ی از پروژه های فعلی آیند به اشتراک بگذارید:

از طرف دیگر احاطه این زبان به سخت افزار و توابع API کد نویس را قادر به خلق شگفتی می نماید و کار با داده ها ورودی ها و خروجی های پروگرام احتمالا در هیچ زبانی به اندازه C++ قدرتمند نیست. طراحی نرم افزار هایی با ساختار C اما نیازمند صرف زمانی زیاد است ولی نتایج کار و منابع اندکی که جهت اجرای نرم افزار مورد نیاز خواهد بود، ارزش این صرف وقت را خواهد داشت.

۴ – جهت برنامـه نویسان شرکـت ی : R

این زبان پروگرام نویسی که با حرف انگلیسی R خودنمایی می نماید ، به برای برای برنامـه نویسانی طراحی شده است که نیازمند تولید نرم افزار هایی برای داده کاوی در اندازه زیادی از داده ها نمونه های آماری است. ای نزبان ۲۲ سال پیش طراحی شده ولی تا به امروز همچنان گسترش یافته است:


زبان برنامـه نویسی R با ساختار منطقی ویِژگزینشه خود برای واکاوی و جستجو و همين طور نقد پایگاه های داده عظیم مناسب است پروگرام نویسان از این زبان برای طراحی ساختارهای تصمیم گیری و مدیریت منابع شرکـت ها مصرف میکنند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *