Search

آشنایی با ربات RPA

آشنایی با ربات RPA


اتوماسیونموتور محرک اصلی تحول دیجیتال است

تحول دیجیتال استفاده از تکنولوژی های دیجیتال را درسطحی فرا تر از مکانیزاسیون و تغییر شکل فرآیندهای کسب و کار پوشش می دهد. بنابراین تحول دیجیتال چیزی بیشتر از اتوماسیون است.

اتوماسیون در همه صنایع در حال اتفاق افتادن است.

تا کنون بیشتر اتوماسیون در کسب و کار ها از طریق مکانیزاسیون فرایندها یا استفاده از BPMSها از جمله BIZAGI وجود داشته اما یه قدم فراتر از آن ربات های نرم افزاری RPA هستند که فارغ از BPMS و تکنولوژی های دیگر نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرند.

RPA چیست؟

RPA یا Robotic Process Automation (اتوماسیون فرآیند روباتیک)، یک تکنولوژی است که به یک نرم افزار کامپیوتری این اجازه را می دهد که اعمال انسان را هنگام استفاده از یک سیستم دیجیتالی (از صفحات وب گرفته تا نرم افزار های پیچیده)، شبیه سازی و یکپارچه کند.

راهکار های RPA در حقیقت می توانند بعوان نیرو های روباتیک مجازی، دقیقا همانند نیروی های انسانی در ادارات و شرکت ها، در نظر گرفته شوند.

امروزه در اغلب کسب و کارهای نیز خطوط تولید توسط رباتهای کارهای مختلفنی را انجام میدهند و هم وابستگی را به نیروی انسانی کمتر کرده و هم دقت خیلی بیشتری دارند ایا برای کارهای سیستمی ما هم میتواند چنین اقدامات انجام داد؟

پاسخ بله است با RPA می توان !

چرا RPA یک نقطه شروع خوب برای تحول دیجیتال یک شرکت می باشد؟

برخلاف دیگر راهکار های سنتی IT، RPA به شرکت ها اجازه مکانیزه کردن را با هزینه و زمان پیاده سازی کمتر می دهد. با RPA راندمان در هزینه‌کرد و انطباق با شرایط موجود، دیگر یک هزینه عملیاتی نیستند، بلکه محصولات جانبی این اتوماسیون می باشند.

ربات نرم افزاری باتقلید از کارکنان به شما کمک می کند با خطای صفر کار کنید و هزینه های خود به شدت کاهش دهید.

نرم افزار RPA میتواند کارهای تکراری و مبتنی بر قوانین را که معمولاً توسط افراد ی که در جلوی کامپیوترها نشسته اند انجام میشود انجام دهد.

در حال حاضر بازار به سرعت در حال رشد اتوماسیون فرایند روباتیک (RPA) حاکی از به راه افتادن روند نوظهوری است. در حقیقت ربات ها رفتار انسان ها را هنگام کار با کامپیوتر تقلید می کنند. آنها قادرند که، داده دریافت کنند، به رویداد ها واکنش نشان بدهند، اپلیکیشن ها را اجرا کنند، با آنها تعامل کنند و با سیستم های دیگر ارتباط برقرار کنند.

اگر تا کنون با نرم افزارهای ربات ساز کار نکرده اید زمانش رسیده که نگاهی به این دسته نرم افزارهای جالب و کاربردی بیاندازید.

سایت نرم افزار ربات ساز کاربر مجازی (Virtual User) :

https://www.v-user.com

سایت نرم افزار ربات ساز UiPath :

https://uipath.com

سایت نرم افزار ربات ساز Automation Anywhere :

https://automationanywhere.com

مزایای استفاده از ربات های نرم افزار در سازمان ها

کاهش پرسنل با جایگزین کردن ربات بجای انسان و آزاد کردن وقت متخصصین برای انجام امور مهم تر و فنی تر

جلوگیری از تقلب و دستکاری در ثبت اطلاعات، با سپردن امور ثبتی به ربات ها

حذف هزینه ها و خسارات ناشی از اشتباهات انسانی، بخاطر اجرای بدون اشتباه امور بوسیله ربات

تسریع امور و افزایش بازدهی و بهره وری کلی سازمان بخاطر کار ۲۴ ساعته ربات ها بدون خستگی و افت کیفیت

بطور کل ربات ها میتوانند بسیار سریع تر از انسانها، بصورت ۲۴ ساعته، بدون خستگی، بدون کوچکترین خطا یا اشتباه، بدون دخل و تصرف در ثبت اطلاعات، بدون افت کیفیت و بدون نیاز به حقوق یا مرخصی برای سازمان ها کار کنند که مزایای چشمگیری را برای یک سازمان به همراه خواهد داشت.

اما پاسخ به یک سوال مهم…

آیا ربات های نرم افزاری واقعاً میتوانند امور انسانی را انجام دهند؟

زمانی ربات های نرم افزاری به اوج ارزش خود میرسند که بتوانند در امور مختلف بطور کامل جایگزین انسان شده و هوشمندی لازم برای تصمیم گیری در شرایط مختلف را دارا شوند. همانطور که گفتیم بیش از ۱۵ سال از عمر اولین ربات های نرم افزاری میگذرد و در گذر این زمان، پیشرفت های بسیاری در رابطه با هوشمند سازی آنها اتفاق افتاده است که به برخی از آنها اشاره میکنیم.

امروزه تمام ربات ساز ها میتوانند در تولید یک ربات، از فرایند های شرطی به نحوی شایسته بهره ببرند به عنوان مثال میتوانند تعیین کنند در صورت اجرای موفقیت امیز یک دستور چه اتفاقی رخ دهد یا اگر آن دستور با مشکلی مواجه شد ربات چه عکس العملی نشان دهد. دارای امکانات متغیّر پذیری هستند تا با شرایط مختلف هماهنگ شوند. میتوانند منتظر موارد خاصی بمانند و در زمان وقوع رویداد واکنش مناسب نشان دهند مثلاً منتظر باز شدن یک پنجره یا تیک دار شدن یک گزینه شده و در زمان وقوع این رویداد ها دستورات خاصی را به اجرا درآورند.

شاید این موارد هوشمندی در مقابل هوش انسان بسیار کوچک به نظر برسند اما همین موارد و دیگر امکانات ریز و درشتی که نرم افزارهای ربات سازی امروزی دارند در دستان یک متخصص ربات سازی اعجاز میکنند

کدام نرم افزارها در این زمینه بهترین هستند؟

امروزه نرم افزار های متعددی برای تولید ربات های نرم افزاری وجود دارند و با توجه به امکانات متعددی که ارائه میدهند انتخاب از بین آنها کمی دشوار است. ما در این مقاله سه نمونه نرم افزار ربات ساز را معرفی کرده ایم برای هر یک دلیل خاصی داشته ایم. نرم افزار ربات ساز Automation Anywhere پرچمدار و قدیمی ترین نرم افزار در این حوزه است که پروژه بسیار بزرگی در کشورهای مختلف پیاده سازی کرده است. نرم افزار UiPath پر پشتوانه ترین است زیرا موسس این شرکت از برنامه نویسان ارشد مایکروسافت بوده و سرمایه گذارن متعددی نظیر شرکت آلفابت که از شرکت های مادر گوگل محسوب میشود در آن سرمایه گذاری کرده اند؛ و نرم افزار کاربر مجازی بخاطر ایرانی بودن و ربات های محبوب آن.

اگر بخواهیم بهترین نرم افزار ها در این حوزه را معرفی نماییم باید پارامترهای متعددی را در نظر بگیریم که از حوصله این مقاله خارج است؛ لذا به معرفی نرم افزارهای سرشناش در ایران و جهان بسنده کرده ایم.

منبع  تکنولوژی و دیجیتال مارکتینگ

تحریریه‌ ی ما در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی ( رپورتاژ آگهی ) نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *