Search

تاثیر موسیقی بر جنین

دانلود آهنگ جدید

شنیدن اولین حسی ‌است که جنین از طریق آن با محیط اطرافش ارتباط برقرارمی‌کند. هفته اول لقاح جوانه گوشهای جنین با میکروسکوپ دیده می‌شوند واز هفته ۲۰ حاملگی جنین صدا‌ها تونهای اطراف را می‌شنود و موزیک را هم حس می نماید . امروزه از طریق موسیقی تراپی سعی می شود که روی جنین و مادرتاثیرات مثبت گذارده شود.

مادری که در زمان حاملگی قطعه پیانورا به طور مرتب گوش داده باشد کوچولو او بعدها شدیداً به این قطعه واکنش نشان میدهد و همچنین نوزادان نارسی که می بایست جهت مدت كمي از مادر جدا نگهداشته شوند از طریق موسیقی سعی می شود که رابطه لازم بین مادر نوزاد برقرار شود و بدین طریق از صدمات اقطعا لی پیشگیری شود.

یکی از اولین علایم شنوایی در جریان پخش موزیک جهت جنین های ۴ تا ۵ ماهه در زایشگاه مادران لندن به اثبات رسید.موسیقی بتهوون -برامس- راک تند آنها را بیقرار میکرد و موسیقی ویوالدی و موتزارت به آنها آرامش میداد.

جنین ها به ما میگویند که از صداهای بسیار زیاد بلند خوششان نمیآید ولی نه آنکه خواستار سکوت باشند.
در گریه نگاری از نوزادان دکتر هنری ترابی در استکهلم کشف کرد که نوازادان در نوع گریه خود دارای لهجه هستند که آنرا از گویش مادر در وقت حاملگی می آموزند.

در زمان حاملگی جنین برای شنیدن ولوم مادر مجهز تر است چون ولوم مادران ریز تر است و ولوم پدران بم تر .بخش های مربوط به شنیدن صداهایی با فرکانس بالاتر تا پیش از تولد کاملا بیشتر شدن کرده اند ولی بخشهای شنیدن صداهای بم تا قبل از سن بلوغ به درستی تنظیم نمیشوند.

جنین به دو وسیله میشنود:

۱ ) رسانای هوایی (صوت از خارج وارد بدن شود شنیده شود)
۲) رسانای استخوانی ( لرزه های صوت از طریق حلق نای از طریق اعضای داخلی به جنین میرسد و رحم اتاقک صدا تبدیل می شود .)
جنین بیشتر از طریق رسانای استخوانی میشنود پس هر چه مادر میگوید برای جنین مفهوم تر است .

دکتر ابراهیم پور ضمن تاکید بر ارزش قرارگرفتن کودکان درمعرض موزیک های کلاسیک گفت: «به مادران پیشنهاد می شود در زمان بارداری بویژه از ماه چهارم به موزیک گوش دهند موسیقی هایی را گزینش کنند که سبب آرامش راحتی درخود آنها شود. این عمل سبب كم شدن اضطراب مادر و جنین می شود.»

نقش پدر:

در واقع ولوم قلب مادر همیشگی اً درگوش جنین طنین انداز است، ارتعاش حرف ها و حرفهای مادر ازطریق قفسه سینه به جنین منتقل شده و همچنین وجود رابطه های بیوشیمیایی بین مادر و جنین نشانگر این مفهوم هستند که جنین رابطه قوی تر با مادر نسبت به پدر دارد.

پدرهای عزیز برای حرف کردن با جنین بایستی دهان را در نزدیکی شکم مادر قرار دهند و شمرده و زیر حرف کنند. چنانچه صوت شما خیلی زیر -خشم گین -اضطراب آور باشد ممکن است کوچولو یاد بگیرد از آن بترس و نگرانی د یا آنرا تکرار نماید . لیکن بیشترین صدایی که جنین شما میشنود ولوم قلب شماست.

شما با آرامش صدایی ملایم را برای او ایجاد میکنید ولی چنانچه دایما مضطرب باشید بچه از طریق ولوم قلب همآهنگ ی با ترشح آدرنالین در خون شما دایما مضطرب است .جنین از صداهای ناگهانی مثل میل کردن در به هم …. به شدت میترس و نگرانی د .

از هفته ۱۸ به بعد با همسرتان دعوا نکنید چون جنین میشنود تحقیقات نشان داده ضربان قلب جنین در وقت دعوای پدر مادر تا ۲ مساوی شده، حتی گزارش سقط جنین بعد از دعوای سخت شده است.

رابطه کلامی مادر با جنین و وابستگی آن به هوش:

در جواب به این سوال که بررسي مادر در زمان بارداری یا حرف های علمی در این زمان حتی ذکر آیه های قرآنی و… منجر به افزایش هوش در کوچولو می شود یا نه، مشاور خانواده معتقد است مساله هوش بیشتر جنبه ژنتیکی و گاهی محیطی دارد، بررسي قرآن حرف های علمی، گوش دادن به موسیقی های ویِژگزینشه و… به مدت زیاد در بارداری، در ناخودآگاه جنین نقش بسته بعدها در بزرگسالی فرد، تمایل زیادتری به این موارد پیداکند.

به طور کلی نظریه موجود این است که قرارگرفتن کودکان درمعرض موسیقی های کلاسیک در زمان جنینی، بعد از تولد، در زمان رشد حتی زمان دبیرستان سبب می شود که کودکان باهوش تر زیرک تر باشند. به طوری که در حال حاضر شواهد و دلایل بسیار زیاد ی از این نظریه پشتیبانی می کنند.

کشف وسیله‌ای برای گوش دادن موسیقی توسط جنین!!

محققان وسیله پخش موسیقی طراحی کرده ‌اند که با یاری آن جنین هم می‌تواند در داخل شکم مادر به موسیقی گوش بدهد. وسیله جدید پخش موسیقی موسوم به «IPOD کودک» طراحی شده است.

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این وسیله مجهز به یک کمربند منحنی تراز است که در داخل MP3 جاسازی می‌شود. همين طور دارای مجموعه‌ای از بلندگوهای ویِژگزینشه است که ضربه‌ها و لرزه‌ها را از موسیقی به جنین منتقل می‌کند.

اما متخصصین جهت این هدف مصرف از موسیقی ‌های کلاسیک را پیشنهاد می‌دهند!

این وسیله با تلاش محققان کانادایی ابداع شده در پشت کمربند آن سه مکانیسم بسیار زیاد ظریف وجود دارد که برای مادرانی که در انتظار تولد فرزندشان می باشند ، یک پیام آرامش بخش ارسال می‌کند.

واکنش‌های جنین نسبت به موزیک

تحقیق دیگری توسط توماس آرورنی رنه فان در کار (محققان سرشناس افزایش کودک) انجام شد که در آن با مصرف از امواج اولتراسوند و تکنولوژی فیبراپتیک به ارزیابی واکنش‌های جنین نسبت به موسیقی پرداختند. آنها درپیدا کردن د جنینی که در رحم مادر تحریک می‌شود، در زندگی آینده از نظر بینایی، شنوایی، زبان و مهارت‌های حرکتی پیشرفت قابل توجه ی خواهد داشت.

آنها همين طور درپیدا کردن د موسیقی جنین را آرام کرده یاری می نماید او قبل و پس از تولد راحت‌تر بخوابد. با جود تحقیقات فراوان و یافته‌های گوناگون، والدین واقعا نمی‌دانند بایستی چه کار کنند. نکته اصلی این است که می بایست جنین متولد نشده را طوری تحریک بکنید که حس راحتی کند. اگر فکر می‌کنید پخش آثار موتسارت برای جنین، جهش بزرگی در زندگی بعدی او به حساب می‌آید، پس بایستی به قضاوت خودتان اعتماد بکنید . موزیک تنها زمانی برای جنین خطرآفرین است که با ولوم بلند یا به مدت زیاد پخش شود. به جمله دیگر، به جای این‌که در اتاق خود کنسرت سمفونی راه بیندازید، جنین را با ولوم آرام موزیک مورد علاقه آشنا بکنید .

موسیقی و تاثیر آن بر روی کودکان

دکتر لامونت می گوید: هر نوع موزیک که خودتان رفیق دارید، قابل اجرا است می توانید از آن نیز برای جنین و یا بچه خود مصرف بکنید ولی ترجیحاً آرامش بخش باشد. لازم به ذکر است، فرکانس های بم و باس بهتر می توانند در مایع داخل رحم به حرکت درآیند و جهت جنین قابل شنیدن باشند.درتست های انجام شده روی یک خواننده اپرا به نام کاترین سنگلتن اپرا، معین شد ضربان قلب کوچولو را تغییر می دهد واین امر زمانی که تنالیته وریتم موسیقی عوض می شود، کاملاً محسوس است. لذا استفاده از موسیقی های کلاسیک بخصوص موزیک موتسارت تاثیر بسزایی بر کودک وجنین دارد.یک خواننده پاپ اعتقاد دارد آهنگ را که درزمان بارداری همسرش برای پسرشان اجرا کرده است، ماهها بعد از فراغت همسر از زایمان برفرزندشان تاثیرگذارده است

او می گوید: قبل از آنکه پسرمان متولد شود ، بارها از یک موزیک معین استفاده کردم. بعدها زمانی که کودکمان ۴ ماهه شد، وقتی که گریه می کرد، با گوش دادن وشنیدن این موزیک لبخند می زد وساکت می شد .«دکتر لامونت عقیده دارد؛اگر درسه ماه انتها بارداری از یک موسیقی معین «ترجیحاً کلاسیک» برای جنین استفاده شود، او دریک سالگی با شنیدن آن واکنش نشان می دهد وموزیک را درک می نماید . به عقیده کاترین سنگلتن اثر موسیقی که بچه در رحم مادر خود بارها گوش می دهد حتی بیش از ۱۲ماه است

او می گوید: زمانی که درماه پنجم بارداری خود بودم درحال اجرای قطعه موسیقی ای بودم وفرزندم درتمام این مدت این قطعه را می شنیده است. وقت ی که کودکم ۵ سال داشت بار دیگر این قطعه را اجرا کردم او به مدت ۳ ساعت بدون آنکه کوچکترین حرکتی از خودنشان دهدیا خسته شود به این اجرا گوش می داد. موزیک حتی بعد از تولد بچه و بخصوص تا قبل از سن ۷ سالگی نیز تاثیر بسیار زیاد بسياري در پرورش هوش وحافظه کودکان دارد.

درسال ۱۹۹۳ دو فیزیکدان کارشناس درامر پرورش وحافظه به نامهای گوردون شاو و فرانسیس رایچر۱۰دقیقه از ابتدای سونات نابغه بزرگ موسیقی کلاسیک ولفگانگ آمادئوس موتسارت را برای گروهی از دانشجویان دانشکده کالیفرنیا اجرا کردند ونتیجه ای که پیدا کردن د،افزایش موقتی حافظه آنها بودبا این اثر باید بگوییم درسال ۱۹۹۸ درایالت جورجیای آمریکا دولتمردی به نام زل میلر جهت جمع آوری یک سی دیاز آثار کلاسیک تحت عنوان حافظه فرزندان خود را با آهنگ بسازید مبلغ یکصدوپنج هزار پوند سرمایه گذاری کردو به کلیه نو مادرانی که در بیمارستان ها درانتظار زایمان بودند یا فارغ شده بودند ورژن از این سی دی را هديه کرد

برخی از مردم به این عقیده اند که فقط با گوش دادن به موسیقی تاثیری بر روی کودکان صورت نمی گیرد بلکه می بایست ساز معین ی را آموخت. مادر انگلیسی صاحب دو فرزند یک دختر می گوید: پدر من در آمریکا تحصیل کرده و کتابهای زیاد ی در مورد روانشناسی کودکان خوانده است،او همواره می گفت به موزیک گوش بکنید ولی بیشتر به موسیقی کلاسیک و از تمام بیشتر به موزیک موتزارت چه جهت فرزندانتان، چه جهت خودتان چه برای جنین!

آنکه اصرار زیاد زیاد ی بر موسیقی موتسارت بخصوص برای جنین شده است آن است که ریتم موزیک او ۶۰ بار در دقیقه است که ضربان قلب کوچولو نیز با این ریتم مساوی ی می نماید خیلی شبیه و همگون است به همین جهت موسیقی موتسارت تاثیر خیلی خیلی ی برجنین کودک می گذارد. همان گونه که قبلاً هم گفتیم آرامش موسیقی کلاسیک در روحیه کوچولو و جنین اثر مثبت زیادتری دارد، تا یک موسیقی پر تلاطم خشن چنانچه چه انواع مختلف آهنگ بر روی کودکان تاثیر خاص خود را می گذارد، در مورد ریتم موسیقی می بایست بگوییم که ما می توانیم از گاهي از موزیک ‌های راک یا پاپ و یا جاز که با ریتم کلاسیک همگام باشند نیز استفاده کنیم

در مطالعه ای که دکتر رایچر و همکارانش در آمریکا به عمل آوردند، نشان داده شده است که درسهای موسیقی و رابطه دادن آنها با سازهای گوناگون تاثیر بسزایی در هوش کودکان خواهد گذاشت
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *